» » Persona 5: Strikers İndir

Persona 5: Strikers İndir

Persona 5: Strikers İndir
373 0 2
   Persona 5 Strikers, Persona 5'in hikayesine devam ediyor. Son yılların en başarılı JRPG oyunlarından biri ve musou'dan tamamen farklı bir oyun tipine sahip. Playstation dışındaki cihazlarda ilk konuğun yeni Persona 5 oyunu beklentileri karşılayabilir mi? Yüzlerce düşmanı yendiğimiz acımasız bir oyun mu yoksa özünü korumayı başaran bir oyun mu mi olacak? Bir göz atalım.   

 
 
  Persona 5 Strikers, ilk oyundan 5-6 ay sonra başlar. Persona 5'te yaşanan olayların ardından ana karakterimizin (palyaço) ve Morgana'nın Cafe LeBron'a döndüğünü görüyoruz. Yeniden bir araya gelen ekip tatil boyunca kamp yapmayı, gezmeyi (ve barbekü yapmayı) ve diğer etkinlikleri planlıyor. Kamp malzemeleri almaya gittiğimizde kendimizi Metaverse'de bulduk, bir idol partisiyle tanışıyoruz ve bir kart alıyoruz.


  Ekip, hapishane (jail) adı verilen yeni bir alanla karşılaşıyor ve düşmanın burada insanların arzularını ele geçirdiğini görüyor. Bu hikayeyi detaylandırmak için bir sebep de bulunmuyor ama söylenecekse başka bir menajer bulunuyor. Amacımız menajeri durdurmak ve gerçek dünyayı etkileyen olaylara müdahale etmek. Metaverse'de yaşanan hapishane yeterli bulunmadığı gibi, gerçek dünyadaki olaylardan bizi sorumlu kılan polise masumiyetimizi kanıtlamamız gerektiğini üzülerek söylemeliyiz.


  Persona 5 Striker'in hikayesi hakkında ne tarz yorum yapılcağına zor karar veriliyor. Normal oyunlarla karşılaştırırsak hikaye anlatımı ve süresi açısından oldukça diğer oyunlardan iyidir. Ana hikaye yaklaşık 40 ila 50 saatlik oyun süresine sahiplik üstleniyor. Maceramız Shibuya'da başlıyor ve ortalama 10 saat süren ilk görevin ardından Japonya'nın farklı bölgelerine el atıyoruz.

Bu hikaye normal oyunlardan daha iyi demekteyiz ama oyunun adı "Persona" olduğu zaman içsel olarak karşılaştırmalıyız. Tipik bir Persona oyunu için hikaye süresi çok kısa da görünebilir. Bazı hikayeler beklendiği gibi anlatılmıyor veya gereksiz hissedilebilir. Savaştaki konuşma bazı şeyleri açıklayacaktır ve oyun dilini İngilizce konuşsanız bile kafa karışıklığını anlayamazsınız. Neler olduğunu anlamak istiyorsanız, lütfen okumaya odaklanın, ölün ve yeniden başlayın. Hikaye "Persona 5 Royal" i görmezden geliyor ve ana hikayedeki bazı anahtar karakterlerin isimlerinin bile verilmemiş olması bir takım üzgünlükler yaratabiliyor. 

Bunlar büyük dezavantajlar değil. Persona 5 Strikes bir JRPG oyunu değildir ve harika bir hikaye anlatımı ile işi yapmaktadır. Bahsettiğim eksiklikler, Persona'yı kendi adına izlemiş ancak farklı oyun türlerinde çalışmamış oyuncular için yazılmıştır. Genel olarak sağladıkları içerik "Persona" adıyla son derecede tutarlılık sağlamaktadır.


    Hikaye açısından, "Persona 5 Striker" beklediğimden daha iyi performansı fazlasıyla göstermektedir. Oyun kısmına da devam edeceğiz ama önce "Musou" dediğimiz türü kısaca açıklayalım. Aslında bunu "Hack & Slash" veya bir aksiyon oyunu diyerek taklit etmek mümkün ama tam olarak açıklamak mümkün kılınmıyor. Aslında "Musou", Koei Tecmo ve Omega Force tarafından yapılan oyunun isminden kaynaklanan ve oyun türünü tanımlamak için kullanılmaya başlanan bir kelimedir. Tıpkı "soul" gibi, ona bir tür diyebiliriz. Özellikle çoğu anime / manga oyununun ("Attack on Titan" serisi, "One Piece: Pirate Warrior" serisi, "Berserker" ve "Eagle") tercih edildiği tür, "Hyrule Warriors: Age of Disaster" da çok popüler, bu sürüm yakın zamanda Switch için piyasaya sürülmüştür. İnsansız oyunlar, güçlü karakterleri kontrol etmemize ve karşılaştığımız yüzlerce düşmanı azaltmamıza da olanak veriyor...


  Persona 5 Striker'ın insansız bir oyun olacağı haberini aldığımızda, biraz şüpheci olduğumu itiraf etmeliyim. Omega ve Atlus arasındaki işbirliği ve aynı zamanda "Hyruul Warrior: Age of Disaster" ın işbirlikçisi, şüphemin yanlış olduğunu kanıtladı ve her iki tarafın mükemmel bir kombinasyonu haline geldiğini belirtmemek ayıp olur.


  Persona 5 Assaulter oyunu iki farklı bölüme ayrılmıştır. İlki, ünlü Wushuang tarzı aksiyon sekansıyla Omega Forces tarafından yıllar içinde üretilen Metaverse. İkinci bölüm ise gerçek dünyada geçen "günlük yaşam" bölümü ... "Persona" serisine alışkınız...)

Öncelikle oyunun ana odağı olan aksiyon kısmına bakalım. Shibuya'daki Metaverse Hapishanesinde özgürce dolaşabiliriz. Yakınlarda koleksiyon eşyaları, güvenlik lambaları ve korumalar bulunuyor. Muhafızlar aslında bölgeyi güvende tutan bir gölgedir. Düşmanla doğrudan oyun alanında
savaşmak zorunda değiliz, ancak savaşı başlatmak üzere olan muhafızlara saldırmamız gerekiyor. Doğrudan güvenli bir yerden tuzağa düşebilir veya saldırıya uğrayabilir. Gardiyanlar bizi daha önce fark ederse, önce bize saldıracaklar, bu da bizi dezavantajlı duruma düşürüyor ve hapishanenin alarm düzeyini yükseltiyor. Bu açıdan orijinal Persona 5'e çok benziyor. Gerçek yenilik, savaşın başlangıcından geliyor.


  Saldırmaya başladığımızda oyunun yeni savaş sistemini göreceğiz. Dört kişilik bir ekibin bir üyesini kontrol ettiğimizde, yapay zeka diğer üçünü devralacak. Yarışmacılar yine gölge oluyor, bu gölgeler karakter oluyor ve zaman zaman maskelerini toplayabiliyoruz. Herkesin kendi zayıf ve güçlü yanları vardır. Yakın dövüş, uzun menzilli dövüş ve karakter özellikleri arasında geçiş yapıyor ve rakibi olabildiğince çabuk durdurmaya çalışıyoruz.

Tüm tuşlara basarak ve güçlü büyüler kullanarak savaşabileceğimizi hissettirse de, kısa sürede oyun mekaniklerini uygun şekilde kullanmamız gerektiğini fark ettik. Sonuçta, sağlığı ve yetenekleri (SP) sınırsız değildir ve rehabilitasyonun maliyeti yüksektir.

Öncelikle, Phantom Thieves ekibinin dokuz üyesinden dördü ile savaşa katılabiliriz. Orijinal oyunda olduğu gibi, vurucu her karakterin farklı bir rol oynamasını sağlıyor. Haru gibi karakterlerimiz bulunuyor, Haru kalabalığı dağıtmak için balta kullanıyor, Makoto nükleer gücü silahları güçlendirmek ve bir hedefe odaklanmak için kullanabiliyor ve Ryuuji yıldırımın gücünü sağlam yapısıyla birleştirip onu tankın üstüne çeviriyor. Oyunun başında 9'u açık olmak üzere 10 karakteri kontrol edebiliyoruz. Bölgedeki düşman türlerine göre roller arasında geçiş yapıyor ve taktikleri belirliyoruz. Yeni eklenen Sophie ve Wolf karakterleri de oldukça ilgi çekici. Sadece yeni bir karakter değil, aynı zamanda hikayede ve oyunda çok güçlü karakterler bulunuyor.


  Savaşta dört kişi olarak büyük gruplara karşı savaşıyoruz. Karakteri aradığımızda ve rakibe zayıf bir tıklama ile vurmak istediğimizde zaman duracak ve saldırının yönünü ve kullanacağımız becerileri, yetenekleri seçebiliyoruz. Ayrıca her karakterin özel bir saldırı yöntemi bulunuyor ve onu kullanırken geliştirmeye devam edeceğiz. Başlangıçta sadece silahla ateş eden palyaço, bir sonraki bölümde düşmana atlamak için mermi kullanabiliyor, son bölümde ise mermi biriktirip güçlü saldırılarda kullanabiliyor. Her karakter geliştirilebilecek bu özel saldırıya sahip.

Hapishanede bulunan nesnelerle de etkileşim kurabilirsiniz. Düşman tarafından görülmeden arabalara veya telefon direklerine tırmanabiliriz. Bu noktalardan dolayı düşman bizi fark etmeden gizli bir saldırı yapmak veya geçmek mümkündür. Savaşta çevredeki nesnelere saldırabiliriz. Düşmana bir çubuk etrafında dönerek zarar vermek, asılı nesneleri düşmanın kafasına düşürmek, arabaları havaya uçurmak veya kaykay sürmek ve onları ezmek için düşmanın üzerine düşmek gibi aktiviteler de yer almakta.

Persona serisinin günlük hayat bölümleri de bu oyunda mevcuttur. Oyunun başında yine Persona 5'ten hatırladığımız yeri tekrar görme fırsatı bulduk ve bir süre yürüdük. Sosyal yaşam olayları "Persona 5" deki kadar yoğun ve yorucu değil. Aynı şekilde arkadaşlarla konuşur ve birlikte zaman geçirmenize de olanak sağlıyor. Bu sefer bireylerle değil tüm takımla olan ilişkimizi geliştirmeye çalıştık. İlişkimiz geliştikçe, zindanda bizim için yararlı olan becerilere harcanabilecek puanlar alıyoruz. Yetenekler, gelişmiş vakaları açma, karakter gücünü artırma, karakter korumasını artırma ve daha fazla deneyim puanı gibi birçok farklı türe ayrılmıştır.  "Persona 5 Striker" da, Metaverse'deki günlük yaşam ile görevler arasındaki zamanı yönetmenize gerek kalmıyor. Zaman yönetimi Persona serisindeki en önemli (ve en çok vurgulanan) özelliklerden biridir, ancak Strikers'da ortadan kalkmıştır. Hapishaneye savaşmak için girdiğinizde, bugün otomatik olarak geçmeyecek. Her zaman, her yerde dışarı çıkabilir, gerekli malzemeleri toplayabilir ve sonra geri dönebiliriz. Süre sınırı yalnızca belirli sınır savunma görevleri için geçerlidir ve büyük bir etkisi olmayacaktır. Bu da oyuncunun "Bugün savaşırsam bu karakterle etkileşimi özleyeceğim ama yemek yapmam gerekiyor" gibi düşüncelerinden kaçınıyor. Tur sırasında yemek de yapabiliyoruz, ülkenin çeşitli şehirlerini geziyoruz. Hapishane maceralarımızda (özellikle yüksek zorluk seviyelerinde), çeşitli kaynaklara ihtiyacımız olacak, bu yüzden gerçek dünyadaki etkinlikleri göz ardı etmemeliyiz.


  Savaşta karakterleri değiştirmek için "Showtime" saldırıları kullanmak gibi oyunun aksiyon kısmında uzun süre sıkılmayacaksınız, her karakterin kendi özel animasyonu var, bu durumda büyük çaplı saldırılar gerçekleştirebiliriz. Düşman pusuya düşürüldü veya zayıf bir noktaya çarptı vb.

Savaş zorluğu, sizi normal bir seviyede bile taktikleri yeniden düşünmeye teşvik etmek için tasarlanmıştır. Sanırım bu denge sağlandı. Gerçek dünyada yapacak bir şey yok. Sınırlı oyun alanı ilk başta rahatsız edici olabilir ama hikaye ilerledikçe daha fazla oyun alanı açılıyor ve "bu tür bir oyun" hakkında yeterince şey söyleyebilme şansını da yakalıyorsunuz.

Oyunun ayarlar bölümünde performansla ilgili bir seçenek var. Oyunu tercihlerinize göre "kare hızı" (1080p) veya "grafik" (1440p) modunda oynayabilirsiniz. Standart Playstation sürümünde, her iki modda da oyun çok akıcıdır, ancak beceriler kalabalık bir alanda arka arkaya geldiğinde çerçeve düşüşü meydana gelecektir. Oyunu etkileyen belirgin bir düşüş yok, 40-50 kare aralığına düşebilir ama göz alıcı. PS4 Pro konsolunda, yalnızca grafik modu bir fps düşüşü yaşarken, PlayStation 5 sürümünde, her iki modda da sabit bir şekilde 60 fps'de oynayabilir. Anahtarlamalı sürümün ortalama hızı 30 fps'dir, ancak konsolun taşınabilirliği, oynatıcıya sağladığı kare hızını telafi etmek için yeterli olduğunu söylemeliyiz. Türü: Macera, Macera-Aksiyon
Dil: Türkçe
İndir Persona 5: Strikers İndir.zip
Benzer Aksiyon Oyunları / Macera Oyunları
Persona 5: Strikers İndir Benzeri Oyunlar
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Robot olmadığınızı doğrulayın: *