» » Dark Pictures Anthology: House of Ashes İndir

Dark Pictures Anthology: House of Ashes İndir

Dark Pictures Anthology: House of Ashes İndir
186 0 0
   The Dark Pictures Anthology: House of Ashes, Supermassive Games'in interaktif sinematik korku temalı oyununa ev sahipliği yapan Dark Pictures serisinin en yeni oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Gelin bu incelememizi ele alırken "House of Ashes" serisinin yeni oyununa bir göz atalım. Verdiği hikaye, gerçek dünya ile "Medan" ve "Little Hope" oyunlarındaki korkunç kabuslar arasında bir çizgi çekiyor. Daha önce piysaya sürülen oyunda, ne gibi değişiklikler var ve bu seriyi ne tür oyunculara önerebiliriz; haydi hep birlikte inceleyelim.   


    Hikâye antik Sümer döneminde (MÖ 2000 civarında) başlamaktadır. Bu hikayede, tanrıları kızdırdığına inanılan ve bağışlanmak için inşa ettiği tapınaklarda çeşitli fedakarlıklar yaptığına inanılan, hikayenin temellerini atan ve aynı zamanda kontrol alışkanlığının temellerini atan hükümdarın kaderine tanık oluyoruz. Sonra su gibi akan zaman, ilerledikçe ve Saddam Hüseyin rejiminin yakın zamanda devrildiği 2003 Irak'a geliyoruz. Amerikan askerleri, Irak'ta iddia edilen nükleer ve kimyasal silahları soruşturmaya devam ediyor. Savaş bitmiş ve Saddam yargılanmak üzere hapse atılmış olsa da sadık askerler savaşa devam etmesi için bir ortam sağlıyor. Havadan tarama sistemi cephanelik olduğuna inanılan geniş bir alanı tespit ettiğinde, programın lideri Albay Eric King, CIA ajanının karısının komutasındaki şüpheli bölgeye baskın yapmak için bir grup askeri bölgeye hızlı bir şekilde yönlendiriyor. Öte yandan Irak ordusu, bir grup Amerikan askerinin hareket ettiğini fark ediyor ve onları durdurmak için seferberlik için ilk adımını atıyor ve olaylar başlıyor. Bu timdeki askerlerden biri de

 Iraklı bir asker olan Salim, savaşmaktan yorulmuş ve oğlu üniversiteye gitmek için Londra'ya gideceği için oldukça heyecanlanıyor sanki etekleri zil çalıyordu... Amerikan askerleri şüpheli evlere baskınlar düzenleyip aradıklarını bulamayınca sinirlenirken, Irak askerleri onlara ateş açarak ortalığı bir hayli karıştırıyor ve düzeni bozuyordu. Evde olanlardan dolayı mı yerlere kan sıçrıyor bilmiyoruz ama korkunç bir deprem nedeniyle her iki taraftaki askerler delikten düşüyorlar ve kendilerini bilinmeyen bir yerde buluyorlar. Bu antik tapınağa benzeyen yapının tek kesinliği, kimyasal silah deposu olmadığıdır. The House of Ashes'ın hikayesi önceki oyunlara göre daha hızlı başlıyor ve konumu itibari ile biraz siyasi içerik barındırıyor gibi görünüyor. Öncelikle bu kısımda oyunun siyasi olaylarla ilgisi olmadığını söylesek daha sağlıklı olacaktır. 


  Irak'taki Amerikan askerleri, saldırıya uğrayan iki kule, askerlerin işgalci olup olmadığı hakkında birkaç kelime var ama bu açıdan bakarsak oyun daha da ilginç hale de gelebilir gibi. Yaptığınız seçimlere bağlı olarak, "Yani bizim ülkemize geldiniz ama size iyi davranmalıyız" yani mülteci baskısı vb gibi cümleler bile olabiliyor. Dolayısıyla olay gerçek bir ülke olarak değil, zor durumlarda birbirini koruması gereken bir düşman olarak görülmelidir.

Oyuncuların önceki oyunlarda en çok şikayet ettikleri şeylerden biri de canavarların arkasındaki olaylar ve sebeplerden dolayı kaynaklanıyordu. Bu konuda bilgi sızıntısı vermeden edemeyeceğiz fakat yeni oyun için bir konu dışında bu sefer daha az şikâyet olacağını söyleyebiliriz. O kadar çok canavar var ki, hatta o kadar çok ki, keşke bir yerlerde dinlenebilsek. Hikayenin karşımıza çıkan canavarlar ve gizemli şeyler hakkında olması korkutucu değil ilginç olması oyunun korku unsurunun biraz geride kalmasına neden oluyor.


   Oyunda her an beklenmedik olabilecek Little Hope gerilimini yaşamıyorsunuz. Oyuncular olarak korkunç bilinmeyenler beklemiyoruz ama gördüğümüz bazı çılgın şeyler de gerçekleşiyor, bu da gerilimi ortadan kaldırıyor. Bu biraz psikolojik korku filmi ile kanlı korku filmi arasındaki farkları da andırıyor. Hala bir etkisi var, ama bizce korkunun nedeni farklıdır muhtemelen. Bu tarz olayların sizi de pek etkilemeyeceği için oyun oynarken daha rahat olacağınızı düşünmekteyiz.  Tıpkı bir önceki oyunda olduğu gibi bu oyunun hikayesi de çok net görünüyor, olayın nasıl olacağına ve kimlerin katılacağına biz karar veriyoruz. Oyunun sonunda meydana gelen olaylardan önce, oyunun başında yaptığımız seçimler gereksiz görünüyordu. Aslında, yolda bazı karakterleri öldürürseniz, gerçekten gereksiz bir olay yaratıyor olacağız.

Bu serinin en seveceğiniz kısmı ve yaptığınız birçok şey sunumu değiştirecek. Eskisi gibi iyi şeyler seçtiğinizi düşünmenize rağmen, onlara kötü seçimlermiş gibi davranmak gibi daha az seçenek bulunuyor. Bahsettiğimiz olayın sonuçlarından bahsetmeyeceğiz şöyle ki, dostane bir şekilde vuracağını düşündüğünüz bir seçenekle onu sırtından bıçaklamak gibi alakasız seçeneklerden bahsediyoruz. (Bu bir örnek, hiçbir oyunda böyle bir durum yok ama buna yakın bir durum var) Genel olarak oyunun hikayesini beğeneceksiniz özellikle sonunda hiç beklemediğim bir yerde çıkıyor. Oyunun eğlencesini bozmamak adına örnek bile veremeyeceğimiz bir hale gelebilme umudu hala bitmiyor. Çabuk bir şekilde tükendiğini düşündüğüm bazı karakterler bulunuyor ve bazılarını farklı seçeneklerle daha kullanışlı bir şekilde görme şansınızı fark edeceğiniz an için mutlu oluyorsunuz. "Amerikan askerleri yenilmez HÜCUUUUUUUM!" Gaz verme adına oyunda ama bizim gözümüzde ender kalıyor.


 Bu sefer çoğu şeyin nedenlerini daha iyi anlıyoruz, en azından böyle şeylerin neden başımıza geldiğini bilebiliyoruz. Bu hikayeyi tam olarak anlamak için defalarca tamamlamanız ve çok oyunculu modda oynamanız gerekiyor, ikinci olay az da olsa bir hayli can sıkıcı görünüyordu. Bazı karakterlerin gözünden görebilmek için diğer insanlarla birlikte de oynamamız gerekiyor. Bir süre sonra Curator's Cut adlı versiyon daha iyi oynanabilir hale geliyor. Hikayeyi bitirdikten sonra genişletilmiş versiyonu baştan oynayabiliriz ama umarım baştan oynayabiliriz. Karakterler iyi ve herkesin böyle bir hikayenin olmazsa olmazı olan bir karakter tipi illa ki bulunuyordur. Can sıkıcı karakterler gibiler, filmde insanlara gerçek hayattaki gibi “lan biraz tanısan çok seveceksin" havası veriyorlar ama bazı insanlar oyunda kaderleri bizim elimizde olduğu için uzun yaşayamayabiliyorlar. Sağ salim oyunu oynayan herkesin paylaştığı bir karakteri koymaları çok güzel olmuş. Bazı (itiraf ediyorum ki, çoğu) karakterler can sıkıcı ve korkunç görünse de bunu başarmalarını iyi bir özellik olarak görüyorum. Benim gibi ilk oynadığınızda ölmesine izin vermezseniz çoğu daha nezih bir tür haline gelecektir. Sadece bir tane var ve davranışları o kadar tutarsız ki açıklamaya ne enerjimiz ne de yeteneğimiz yeter... İki dakika önce kurtardığı ve arkadaşı gibi davrandığı birine "Bu alçak ölsün artık" diyebiliyorsunuz. Yani bazı seçimler karaktere verilen roller ile çelişiyor. Siz de adınızın sahip olduğu bir karaktere sahip olmasını çok sevebilirdiniz ama o ondan pek hoşlanmıyor gibi…   "Black Phase Anthology: House of Ashes" oynanışta neredeyse hiç yeniliğe sahip değil. Daha önce "Until Dawn" ve "Anthology of Dark Shadows" oynadıysanız, bu oyunun kontrollerine alışmak için beş dakika harcamamalısınız. Serbest dolaşım ve ipucu bulma kısmı aksiyon kısmı ve görünmez kısım değişmeden kalıyor. Önceki oyunda da olduğu gibi yani; House of Ashes'da QTE hareketini doğru yaptığınız için daha kötü sonuçlar doğurabiliyordu.

Nişan alıp kafasına ateş etmekten bahsetmiyorum bu kötü sonuçlar oyunun bize sunduğu ani olaylardan, sanki iyi bir şey yapıyormuş gibi geliyor. Bu, gaz pedalına basmadan ve düğmeye basmadan önce düşünmenizi sağlayan harika bir aktivitedir. Oyuna getirilen en önemli yenilik, serbest dolaşım kısmımızın sabit açısından kurtularak kameranın hareketli hale gelmesidir. Bu şekilde alanı kontrol etmek ve görmek istediğiniz yeri görmek için kamerayı kullanabilirsiniz. İlk başlarda küçük bir evde çok rahatsız olacağınız için ama artık bu kadar küçük bir alana girmediğiniz için bir sorun yok.

Ayrıca yeni kamera sayesinde girdiğimiz geniş alanı ve Sümer tapınağının yapısını inceleme fırsatı da yakalıyoruz. Oynanış eski oyunla hemen hemen aynı olduğu için daha fazla detaya gerek duymadan nasıl sesli ve görsel olduğunu bir an önce görmek isytiyorsunuz.


   Görsel olarak, bu oyun harika bir iş çıkarıyor. Girdiğimiz yerler, oynadığımız ve karşılaştığımız roller, düşmanlar, neredeyse her şey güzel görünüyordu. Zaten az sayıda olan kadın karakterlerin yüz ifadeleri size göre de bazen çok yapay oluyor. Bu arada tüm karakterlerin gerçek oyuncular tarafından yaratıldığını belirteyim. Filmlerde, dizilerde ve önceki oyunlardaki karakterlerin çoğunu biliyoruz. Korku varsa, biliyorsunuz ki ses de çok önemli bir konudur.

House of Ashes iyi bir ses ve müzik işi yapıyor. Atmosferi tamamlayan müzikler, suda yürürken arkanızda kimse yokken bile izlendiğinizi hissettiren ses ve makineli tüfekten atılan mermilerin sesi, oyunu uzun yıllar daha ilgi çekici hale getiriyor bence. Çok sessizleştiğinde, "bizim olay ne olacak? Bir anda içinizdeki ses acaba ne çıkacak?" diye bile düşünebilirsiniz. Evet, size ne olacak. PC'de "House of Ashes" oynadığınız da ortalama bir sistem gereksinimine sahipseniz herhangi bir takılma veya grafik sorunu yaşamayacaksınız. Serinin önceki oyunlarını oynayabilecek bir sisteminiz varsa bir problem yaşayacağınızı da sanmıyoruz. Oyunun grafik ayarlarından dolayı birçok değişiklik yapabilme şansını yakalıyorsunuz ve görsel efektler ile performans arasında bir denge sağlayabilirsiniz. Oyunu 30 FPS'ye sabitleme seçeneği de bulunuyor. Son olarak, oyunun erişilebilirlik seçenekleri var. Bu seçenekler altyazı boyutu, rengi ve arka plan seçenekleriyle sınırlı kalmıyor. QTE'de karşılaştığınız bölümler için süre sınırını kaldırarak, tek tek tuşlara basışları seçerek ve butonları tekrarlamak yerine basılı tutarak bu bölümlerde zorluk çekebilecek oyuncular da oyunu oynama şansına sahip olabiliyorsunuz.


  The Dark Pictures Anthology: House of Ashes, serideki diğer oyunlara göre daha fazla aksiyon, daha az gerilim ve daha fazla aksiyon içeren keyifli ve eğlenceli bir oyundur diyebiliriz. İmparator Naram Sim ile başlayan Akad'ın Laneti Mezopotamya efsanesine dayanan hikâyesi de, yakın zamanda Irak askerleri ve bilinmeyen canavarlar arasında bir hayatta kalma mücadelesine dönüşüyor. Askerlerin silah ve demir çubuklarla savaştığı bir oyunda çok fazla aksiyon görmek şaşırtıcı değil. Korku açısından zayıf ama şimdiye kadar oynadığım en ilginç hiper ölçekli oyun olabilir diyebiliriz. Ayrıca günlükte geçmişin detayları ve hikayenin sonunda yeni bilgiler yer aldığı için konu bambaşka bir yere yelken açıyor. Daha önce Supermassive tarafından yapılmış herhangi bir oyunu oynadıysanız ve beğendiyseniz, bu oyuna da göz atmanızı şiddet ile  öneriyoruz.


Hikayeye gelince en korkutucu bir senaryo olmayabilir ama aksiyon ve seçimlerin sonuçları açısından en eksiksiz oyun diyebilmemiz mümkün.
"Küçük Umut"un sonundaki "hikayeleri nasıl bağdaştırıyorsunuz" konusundaki hayal kırıklığımı yaşamadım. Seviyeyi ilk geçtiğinizde 5-6 saatlik bölümü tamamlayabilirsiniz. Geri döndüğünüzde daha farklı sonuçlar göreceğinizi ve arkadaşlarınızla oynayacağınızı düşünürsek sizler için 15-20 saatlik bir macera sağlayacağını düşünüyorum. Araştırmayı seviyorsanız, daha uzun da sürebilir. "Black Phase Anthology: House of Ashes"ın PC versiyonu Steam'de 149 ₺ fiyatla satışta. 3 oyunu bir arada almak isterseniz 295 ₺'ye satın alabilir, iki tane alıp bir tane bedava alma fırsatına sahip olabilirsiniz. Oyun konsollarında oynamak isteyen oyuncular Playstation 4 ve Playstation 5 versiyonlarını içeren paketi 259 ₺ fiyatla satın alabiliyor. Xbox konsolu sahipleri, Microsoft Store üzerinden 139 ₺ vererek alabilirler. Türü: Savaş aksiyon
Dil: Türkçe
İndir Dark Pictures Anthology: House of Ashes İndir.zip
Benzer Aksiyon Oyunları / Role Play Oyunları / Simülasyon Oyunları
Dark Pictures Anthology: House of Ashes İndir Benzeri Oyunlar
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Robot olmadığınızı doğrulayın: *