» » Psychonauts 2 İndir

Psychonauts 2 İndir

Psychonauts 2 İndir
133 0 0
   Psychonauts 2'de 16 yıl önce kaldığımız yerden tanıştığımız ajanın hikayesini anlatmaya devam ediyoruz. 2005 yılında piyasaya çıkan ilk oyun "Psychonauts 2"nin ne kadar başarılı olduğuna bir göz atalım.   


  Psychonauts 2'nin hikayesi, VR oyunu "Psychonauts in the Rhombus of Ruin"den sonra geçiyor, ilk oyunun sonunda kaçırılan Truman Zannotto'yu kurtarıyoruz. Gerçek hayatta ilk oyunun üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen iki oyun arasındaki süre sadece birkaç gün sürüyor diyebiliriz. Bu nedenle daha önceden tanıdığımız ekip üyelerinde en azından başlangıçta ciddi bir değişiklik görmüyoruz. Yaz kampından ayrıldıktan ve telekinezi lideri Truman Zannotto'yu kurtardıktan sonra ekip, bilinçsiz lideri karargâha geri döndürerek götürüyor. Kamptaki yardımından sonra kahramanımız Razputin "Raz" Aquato ekibinin bir üyesi oluyor, ancak karargahtaki durum bu olaydan sonra birkaç değişikliğe imza atıyor. Doğrudan ajan olmamıza ve hikayemize de "stajyer" olarak başlamamıza da izin verilmemekte. 


  Kaçırılan Psychonauts lideri Truman'ın neden uyanmadığı, Truman'ı kaçıran eski diş hekimi / kötü bilim adamı Lobato'nun kimin için çalıştığı, merkezdeki köstebeğin kim olduğu ve bilgileri sızdıran kişi gibi pek çok bilinmeyen durumla da karşı karşıya kalıyoruz. Ayrıca, diğer stajyer brokerlerle de iş birliği yapmamız ve onları kabul etmelerini sağlamamız gerekiyor. Lily ve karakterimiz gerçekten sevgili mi değilse neden öyle davranıyor gibi bazı küçük bir sorunu çözmemiz gerekiyor.

Sasha, Coach, Lily ve Ford Kruller gibi önceki oyunda tanıdığımız karakterlerin çoğu geri dönüyor. Bahsedilen ancak ilk oyunda yer almayan birçok konu da açıklığa kavuşturuluyor bazı karakterlerin arka planını doğrudan öğrenmiş oluyoruz. Psychonauts 2, altı kişilik psişik grup, Psychonauts'un kurucuları ve listeden çıkarılmış diğer üyeler, örgütün tarihi ve üyelerin nerede olduğu ile ilgili tüm soruların yanıtlarını bu oyunda cevaplıyor. 


  Bu oyunun hikayesini beğenebilirsiniz ama tamamen mükemmel değil, genel olarak mükemmel bir hikâye değil ama dikkat çekmeyi başarıyor. Tim Schafer beklenmedik sürprizler, beklenmedik olaylar ve tatmin edici sonlarla mükemmel bir iş çıkardı. Bölümün hikayesini ayrı ayrı izlersek işler değişecek. Her bölüm farklı bir karaktere odaklanıyor ve her bölüm onun zihnine girdiğimiz karakterlerin iç çatışmalarını görmemizi sağlıyor. Yanlış seçimler, terk edilmenin neden olduğu içe kapanma, sorumluluk altında doğru olanı yapmaya çalışma ve kişilik bölünmesi temaları etrafında dönen hikayeleri gerçekten çok seveceksin.

Oyunun ilgi çekici bir dile sahip ve genç kitleleri kendine çekiyor ancak “eğlenceli çocuk veyahut genç oyunları” düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 10 yaşındaki kahramanımız Raz, bazı karşılaşmaları hakkında komik yorumlar yapıyor. Örneğin müzik festivali bölümünde bulduğu şekerlemeyi neden çok uzun süre tutamadığını merak ettiğini belirtti. 


  Oyundaki diyaloglar çok iyi. Hikaye bir noktadan sonra tahmin edilebiliyor yani çok iyi yazılmış. Genel olarak istediğinizi oyundan alacaksınız. 
16 yıldır bekliyoruz ama Raz'ın ilk macerasının üzerinden bir haftadan fazla zaman geçti. Zor problemleri çözmek ve savaşmak için yeteneklerini kullanmaya devam ediyor. Yakın dövüş saldırıları, uzun menzilli psiyonik saldırılar, kayma ve telekinezi gibi yeteneklerimizi oyundan bir süre sonra hatırlıyorsunuz ve yeni yetenekler öğrenmeye de kendinizi hazır hissediyorsunuz.

Oyunun 3D bulmaca platform kısmını geçmek için genellikle sahip olduğumuz becerileri kullanmamız gerekiyor. Engelleri kaldırmak için ateşi kullanma, yolu açmak için telepatiyi kullanma, uzun mesafe süzülme, dar alanlarda seyahat edebilen bireysel hatların klonları gibi yeni şeyler, zamanı yavaşlatmak, düşünceler arasında seyahat etmek gibi yeteneklerimize ek olarak ve karşılıklı bağlantılar ekleyebiliyorsunuz. Elbette psişik yeteneklerimizi kullanmadan geçebileceğimiz birçok alan da oyuna dahil edilmiş. Oyunun sonuna doğru uyum sağlayamıyorsunuz ve bunlar sizin için tamamlaması en zor görevler haline geliyor.


İnsanların zihinlerine giriyorsak, beynin kendini korumak için bazı önlemler aldığını da bilmemiz gerektiğinin farkına varıyoruz. Olmaması gereken şeyleri gözden geçirmek için "sansür" tipi saldırılar, "suçluluk" suçun yükünü taşıyor, "suçluluk" denilen uçup giden bela, her yere yayılan ve bizi harekete geçiren "şüphe" gibi birçok farklı düşman bulunuyor… Her düşman, içinde bulunduğumuz kişinin duygularına dayanır ve amaçları bizi durdurmaktır. Kalabalıklar içinde yerinde duramayacak ve mücadele etmesi zor "panik ataklar", olumsuz düşünceleri destekleyen ve zararlı şeyleri durdurulamaz hale getiren "sağlayıcılar" ve bulmadıkça durduramayacağımız "kötü ruh halleri" gibi yeni rakiplerimiz de her oyunda olduğu gibi bu hikayede de bulunuyor. 

Neredeyse tüm rakipler yakın dövüş hasarı alıyor, ancak her rakibin bunu önlemek için etkili bir yolu var ve kalabalık savaşlarda daha iyi çalışması gerekmektedir. Kuşkuyu kızgın bir ateşle yakmak, kanatlı suçluluğu ortadan kaldırmak için uzun menzilli saldırılar kullanmak ya da ultra hızlı panik ataklara karşı yavaşlama kullanmak gibi bazı taktikleri uygulamak gerekiyor. Dövüş sistemi başta biraz hantal bve yavaş gelebilir ama kısa sürede bütün yeteneklerle kullanmaya başlıyor buna alışıyor ve sorunsuz bir şekilde savaşmaya başlıyorsunuz.
Mini patron savaşları dışında, gerçek patron savaşları genellikle çok zorlayıcı gözükmüyor. Normal zorluktaki çoğu savaşta, iyileştirme eşyalarına bile ihtiyacınız bulunmuyor. Taktikleri çözdükten sonra rakipleri kolayca yenebiliyorsunuz. Son seviyeye kadar zorluk çok yüksek değil, savaş dışında, yemek yapma oyununun bir kısmını tanımlamak için "eğlence" için kullanabiliriz. Hiçbir savaş, artı işareti olarak yazılabilecek "çok kolay" veya "çok zor" diyecek kadar sıkıcı değildir.  Bu gerçeği de unutmamak gerekmektedir…


Yeteneklerimizi geliştirmek için öncelikle stajyer ajan seviyemizi geliştirmemiz gerekiyor. Buradaki puanlarla yetenek daha uzun süre dayanabilir, daha geniş bir alana saldırabilir veya daha önce mevcut olmayan bazı özellikleri kazanabilme şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Otomatik (otto – matik) adlı bir makineden gücümüzü değiştirebilecek bir rozet de kazanabilirsiniz. Bazıları hayvanları sevmek veya toplarımızın rengini değiştirmek gibi basit şeylerdir, ancak daha pahalı şeyler savaşta çok etkili işlevler sağlıyor. Ayrıca elimizdeki sağlık malzemelerinin ve para biriminin bir kısmını da buradan geliştirebiliriz, bu yüzden onlara öncelik vermenizi büyük hassasiyet ile öneriyoruz. 

Oyunda savaşmak için çok fazla zaman harcamıyoruz, esas olarak etrafta dolaşıp bulmacaları çözmeye veya hedefe ulaşmak için koleksiyon öğeleri bulmaya çalışıyoruz. Koleksiyon öğeleri arasında oyun para birimi olan mor kristaller, temsilci seviyemizi yenmek için kaydettiğimiz kartlar, kilitli kutuları açma anahtarları, insanların duygularını temsil eden çantalar ve etiketleri bulunur. İnsanların sadece karakterin fikrini anlamasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda çok ilginç bir şekilde güzel şeyler toplar ve çizer. Son olarak, gizli anıları olan bazı kasalar var, onları bulup kasayı açtığınızda karakterin geçmişi hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Umarım bu koleksiyonları tek bir yerde görebiliriz. 
Oyunda başlangıçta ulaşamadığımız bazı alanlar var. Hikâyenin bir noktasında, eski yerine geri dönmeyi seçebilir, böylece daha önce gidemediğimiz yerlere gidebilir ve özlediğimiz eşyaları toplayabiliriz. Ayrıca hikâye bittikten sonra dünyayı dolaşma, karakterlerin neler yaptığını görme ve daha önce kaçırdıklarımızı bulma fırsatımız bulunuyor. 

Psychonauts 2'nin görsel efektlerinden çok memnun kalabilirsiniz. Her bölüm kendi temasına göre tasarlanmış, renkler olabildiğince iyi kullanılmış ve genellikle tekrarlama hissi yoktur. Sanat tarzından dolayı oyunlara ön yargılı yaklaşanlar olacaktır, bu önyargıları kırıp dünyanın tadını çıkarmanız sizler için daha keyifli olacaktır. Ratchet & Clank: Rift Apart gibi konsola özel oyunlarla rekabet eden grafiklere sahip değil ama kullandığı artistik üslupla aradaki farkı kapattığı söylenebilir.


Kesit tasarımındaki farktan bahsettim. Her bölümün kendisi farklı alanlara bölünmüştür ve bazı dünyalar birden fazla kavram içeriyor. Yine bir Double Fine oyunu olan "Savage Legend"ın bir sütununda müzik aletleri arayabilir, farklı sütunlarda yarışma jürisini tatmin edecek bir yemek yapmayı deneyebilirsiniz. Hastaneleri ve kumarhaneleri en başarılı şekilde birleştiren bir dünyadan, kendini izole eden insanlar denizinin ortasında ıssız bir adaya geçebilirsiniz.  

Oyundaki karakterlerden çok bahsetmek istemesek de, her birinin kendine has ilginç yönleri var ve çoğu iyi yazılmış karakterler. Dorgan'ın kız kardeşi Sam, ilk oyunda sincap sorunuyla karşılaşıyor. Krep yaparken hayvanlarla yapılan konuşma çok ilginç. Jack Black tarafından seslendirilen "kavanozdaki beyin" rolünü övmek de saçma olur. Bu karakterin olduğu kısım aynı zamanda oyunun en sevdiğim kısmı haline geliyor.
Psychonauts 2'yi hem PC'de hem de Xbox Series S'de oynadık. Windows Store'dan PC sürümünde ilk başlarda hafif bir FPS düşüşü yaşıyorsunuz ancak bu sorunlar ilerideki güncellemelerde düzeltildi. S serisini oynadığınızda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. İki platform arasında çapraz kayıt sistemi olduğu için her iki platformda da bazı bölümler denendi ve ikisinin de performans açısından iyi olduğu söylenebilir. 


Oyun, Xbox Series S ve Xbox Series X için özel olarak geliştirilen versiyonunda 120 FPS'yi destekliyor. S serisi bu desteği 1080p çözünürlükte sağlarken X serisi bu desteği 1440p çözünürlükte sağlıyor. Daha yüksek çözünürlüklerde oyun oynamak isteyen oyuncular 60 FPS alabiliyor. Oyunun PC versiyonunda FPS limiti yok ve ben sabit 120 FPS oynuyorum. Önceki nesil Xbox ve Playstation konsollarında 30 FPS'yi destekleyecek olan oyun, Xbox versiyonunda 1080/2160p, Playstation versiyonunda 1080/1440p çözünürlük sağlayacak. Oyunun Playstation 5'e özel bir sürümü bulunmuyor ve geriye dönük uyumluluk modunda 1440p çözünürlükte 60 FPS sağlıyor.

Oyunda seslendirme çok başarılı ancak sesle ilgili sorunlar bulunuyor. Genellikle bir karaktere yaklaştığınızda karakter konuşur ve belirli bir alanda onun sesini duyabilirsiniz. Bir noktada karakterler sizden uzakta olsalar ve normal şartlar altında onları duyamasanız bile konuşmaya devam edeceklerdir. Uzak bir odada boş bir odada duran Sasha ve Loboto arasındaki kavgayı duymak garip gelebilir. Bu tek bir yerde değil, farklı departmanlarda başınıza gelme olasılığı yüksek bir şey.

İlk başta savaşmak biraz zahmetli oluyor ve saldırmak için sadece psişik yumruk ve bir veya iki beceri kullanılabiliyor. Ayrıca hangi nesnelerin zihinsel enerji alacağını seçemediğimiz için bazen gömülü nesneleri kaldırarak zaman kaybediyor ve başımız belaya giriyor. Yeni yetenekler ve yaptığımız iyileştirmelerle bu sorunlar ortadan kalkıyor, ancak ilk savaşta normalden daha yüksek zorlukla çok zorlu hale getiriliyor.


Psychonauts 2 özellikle eski çizgi filmleri özleyenler için ideal bir oyun. Bilirsiniz, gençliğimizde izleyip çok eğlendiğimiz, genç kitleye uygun ama daha büyük kitleye hitap eden kişiler, “Bir dakika bu bir ipucu!” derlerdi, alt metinlerle dolu bir çizgi film gibi, o gülerken ben güldüm. tepkimi izliyor gibi bir durum olurdu. Tim Schafer'in her oyununu seven bir oyuncular olarak Psychonauts 2'yi sevmemek mümkün değil. Bu görsel olarak rakipsiz bir karşılaştırma olsa da, oynanışını ve hikayesini yakın zamanda piyasaya sürülen "Ratchet and Clank: Rift"ten daha çok seviyorum.
Bazı bölümler çok uzun. Ruh ziyaretleri "Umarım bana bir mola verirsiniz" dememize izin veriyor ama bence planladığınızdan daha fazla oynamak kaybettiğim zamanı da telafi ediyor. Güven kısmı dışında iyi bir boss dövüşü olmasına rağmen bence buna çok fazla zaman harcıyoruz. Yıllarca beklemeye değer. Double Fine Xbox Game Studio desteğiyle seriye hem hayranların hem de yeni gelenlerin beğeneceği güzel bir oyun sunmayı başardı. 

PC'de oyun oynamak isteyenler Windows Store veya Steam'den satın almayı tercih edebilirler. Windows Store fiyatı 400 TL olarak belirlenmiş ancak Xbox GamePass PC'niz varsa ilk gün ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Steam versiyonunun fiyatı 92 TL kesinlikle fiyatına değer. Konsollar açısından Xbox One ve Xbox Series 400 TL olarak fiyatlandırılırken Game Pass ile ilk gün ücretsiz olarak oynayabilirsiniz. Oyunun bu sürümü çapraz kaydetme sistemi kullanılarak PC ve Xbox konsollarında oynanabildiğinden hem PC hem de Xbox sürümlerini satın almış sayılırsınız. Playstation açısından ise sadece Playstation 4 versiyonu mevcuttur. Psychonauts 2'nin Playstation 4versiyonu 575 TL fiyatla satışta.  Türü: Macera-Aksiyon
Dil: Türkçe
İndir Psychonauts 2 İndir.zip
Benzer Aksiyon Oyunları / Role Play Oyunları
Psychonauts 2 İndir Benzeri Oyunlar
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Robot olmadığınızı doğrulayın: *