» » Shin Megami Tensei V İndir

Shin Megami Tensei V İndir

Shin Megami Tensei V İndir
71 0 2
    Nintendo Switch tarafından duyurulan ilk oyunlardan biri olan Shin Megami Tensei V, serinin hayranlarını uzun süre bekletti. Spin-off serisi "Persona"nın özellikle beşinci turda parlamasının ardından Shinn Megami Tense V'i bekleyen oyuncu git gide sayısı arttı. Peki beklemeye değer mi? Nintendo Switch konsolunda nasıl çalışıyor? ve bize ne tür oyunlar sunuyor? Oyunun artılarını ve eksilerini yorumlarda hep birlikte konuşalım.    

 
Shin Megami Tensei V, bizi Tokyo, Japonya'da sıradan bir öğrenci olan kahramanımızla tanıştırmasıyla hikâye başlıyor. Şehirdeki bazı vahşi saldırılar nedeniyle sınıf arkadaşlarımızla yurda dönmemiz gerektiği söyleniyordu. Yaklaşık 15 dakikalık kısa bir girişten sonra kendimizi bambaşka bir ortamda buluyoruz. Tanıdık kalıntılar, etrafta dolaşan melekler ve şeytanlar ve daha bir sürü olay... Melekler buldukları insanları güvenli bir yere götürdüklerinde; iblisler gördükleri herkese, her nesneye saldıracağını zaten almamışsınızdır.

Kısa süre içinde saldırıya uğruyoruz ve yakın zamanda yeniden harekete geçen dost iblislerle birleşerek kendimizi ve arkadaşlarımızı bulunduğumuz durumdan kurtarmak için çok çalışmaya başlıyoruz. Yerimiz Tokyo olabilir ama etrafındaki insanlar için yeraltı dünyası, iblisler dünyası için zor bir durum. Son 20 yıldır savaşın bitiminden bu yana anılıyor bu olay örgüsü...

Oyunun hikayesi böyle başlıyor, ilerledikçe yeni bilgilerden daha çok şey öğreniyoruz. Birleştirdiğimiz şeytan kim? Biz nasıl bu hale geldik? Allah'ın savaşında Tokyo bu hale gelince ne oldu? Nasıl geri döneceğiz? Bundan sonra ne olacak? Savaşta cennetin yanında yer alan Bethel adlı bir örgütün üyeleri bize iblislerin ve insanların bir karışımı olan Nahobino adını verdiler. Artık dünyadaki tek Nahobino biziz, ancak diğer önemli iblisler de bu gücü elde etmeye çalışıyor ve savaşın sonunu etkileyecek en önemli insanlarız.


"Shin Megami Tensei V" ile onun türev dizisi "Persona" arasında çok fazla karşılaştırma yapmak doğru olmayacaktır ama önce birkaç kelime söylemek iyi olacaktır. Bu oyun adından da anlaşılacağı gibi "Persona" değil aslında bu içeri; farklı bir oyundur ve "Persona" gibi olmasını beklemek yanlış bir beklentiye kapılmak olacaktır... Daha önce herhangi bir SMT oyunu (veya şeytan çağırma oyunu) oynamadıysanız, şeytanın tasarımı ve öğrenci kontrolümüz nedeniyle benzer bir oyunla karıştırılıyor olabilirsiniz. Persona serisi, ağırlıklı olarak sosyal olmak üzere günlük hayata ve rollere daha fazla önem veren daha geleneksel bir Japon rol yapma dizisidir diyebiliriz. Öte yandan "Şükran Günü", karakterlerin detaylarına odaklanmak yerine hikayenin kendisini ve dövüş sistemini öne çıkaran bir oyun serisidir.

Belli karakterlerle daha çok vakit geçirmek güzel olurdu ama şimdilik bizlere sunulanlardan pek şikayetçi olmayacağınızı tahmin edebiliyoruz. Sınıf arkadaşlarımız başlangıçta çok önemli gözükmüyordu, ancak bazıları hikayenin ilerleyen bölümlerinde önemli roller oynuyor. Savaşın hangi tarafını seçeceğimizi tercih edebilmek için yaptığımız seçimleri kullanıyoruz, böylece etrafımızdakilerin tutumları değişecektir. Tokyo içerisinden ve günlük yaşamdan bir kaç kesitt var aslında ama oyunda küçük bir alanı kaplıyorlar ve çok fazla sosyal etkileşim beklemek hata olur...

Bu hikaye çok orijinal veya beklenmedik bir şekilde aşırı iyi gözükmüyor, oyundaki olay örgüsü akışını az çok tahmin edebilirsiniz. Yine de kendine has bir atmosferi bulunuyor ve bazı şaşırtıcı yerler de var. Bu arada şunu da belirtmeliyiz ki hikaye açısından oyun alıştığınızdan biraz daha zor olabilir. "Aaa savaşa girdik, artık herkes yaralanırsa kurtulabilir" dediğinizde (bir mıh gibi) ağzınızdan kelimeler tükenebilir. Oyun bazı sahnelerde "masum insanlar ölüyorrrrrrrr!!!!!" demek yerine bu durumu görmenizi sağlıyor. Sizi üzen, başta yaptığımız seçimlerin belirgin bir etkisi olmaması ama zamanla seçimlerin çoğunun etkisini göreceksiniz.


  Hikaye bir bütün olarak çok etkileyici değil ama gerçekleşen olayları güzel bir şekilde verdiğini düşünüyoruz. Persona serisinin aksine burada sözler değil eylemler öne çıkıyor, özellikle de dövüşler. Yeni bir karakter ile tanışıp ekibinizi güçlendirmek için saatlerce karakter ile aranızı iyileştirmeye çalışmıyorsunuz. Kimileri bunu bir eksi olarak görebilir ama Shin Megami Tensei oynamak için gelmişken Persona benzeri sosyal etkileşimler içinde boğulsam pek memnun olamazdınız. Persona gibi olsun diyenler için zaten istediğiniz persona bu oyunda yer alıyor…

Oyuna bir göz atmanın zamanı geldi, burası Shin Megami Tensei V'nin gerçekten parladığı yer! Oyunun çoğu için, yeraltı dünyası denilen platformu dolaşıyoruz. Bir önceki oyundan farkı şu ki, bu sefer uçsuz bucaksız açık alanda istediğimiz gibi dolaştık, çevrede yan görevler yaptık, Miman adında küçük bir yaratık aradık, eşyaları topladık ve güçlendik ve başıboş iblislerle savaştık. Tabii bizim de ana görevlerimiz var ama yeterince güçlü olmadan gidersek sonuna kadar kurtaracağız çünkü sopanın babasını yiyeceğiz.

Koleksiyonların büyük çoğunluğu antik dünyanın "değerlileri" olarak satılmaktadır. Bizimle soda kutuları, anime desenli kağıt ağırlıklar ve "değerli nesneler" olarak kabul edilen konsol oyunları gibi eski dünya eşyalarını satan arkadaşlar da Miman adında bir yaratık bulabileceğimizi umuyor ve onu bu eşyaları toplaması için gönderiyor. Mimans tarafından sağlanmıştır Bu, Mucize denen gücün kilidini açmamız için gerekli olan "Glory" birimidir, bu yüzden kaçırmamaya değer. Aldığımız "macca" adlı para birimi, değerli eşyaların takası için kullanılır ve ekibimizi güçlendirecek olan eşya satın alma ve füzyon projelerinde çok faydalıdır. Ne kadar çok seyahat edersek, o kadar güçlü oluruz.


   " Shin Megami Tensei V" de savaş "rastgele bir karşılaşma" yani buralara tesadüf gelmiş değiliz, düşmanı uzaktan görebilir ve savaşmaya başlayabiliriz. İlk vuran, dövüşü ilk başlatandır, bu yüzden düşmana gizlice yaklaşmaya çalışırken arkadan saldırılara dikkat etmeniz gerekir. Düşmana saldırıp savaş ekranına geçtiğimizde Press Turn savaş sistemi ile savaşmaya başladık ve SMT III: Nocturne ile tanışıyoruz.

SMT V, sıra tabanlı bir dövüş sistemi dinamiklerine de sahiptir, daha önce herhangi bir sıra tabanlı oyun oynadıysanız hiç şaşırmayacaksınız. Dövüş sisteminde "adım adım dövüş" adı verilen bazı değişiklikler var ve bu değişiklikler dövüşü daha ilginç (veya acı verici) hale getirebilir. Düşmanın zayıflığına veya ölümcül hasarına saldırmak, ekibimizin tekrar harekete geçmesini sağlar. Benzer şekilde, bir saldırıya saldırmak veya bir saldırıyı ıskalamak için düşmanın güçlü unsurlarını kullanmak iki hareket hakkı gerektirir. Hem bizim tarafımız hem de rakibimiz kendi güçlü yanlarına sahiptir, özellikle güçlü bir düşmana karşı, eğer bir ıska isabet olursa, savaş alt üst olur. Buna dikkat etmelisiniz. Herkesin zayıf noktasına aynı anda vursanız bile biri saldırıdan kaçsa bile raundu kaybederek cezalandırılırsınız.

Bu oyunda bizim ve düşmanın savaşta kullanabileceği yepyeni bir özellik olan "Magatsuhi Gauge" ile karşılaşıyorsunuz. Magatsuhi becerileri için gerekli olan çubuklar oyunun başında yavaşça doldurulur ve birkaç savaşta bir kez kullanılabilir ve ileri seviyede birkaç turda bir doldurmaya başlar. Magatsuhi çubuğu dolduğunda, kullanabileceğimiz yetenekler turumuzu geçmeyecek, ancak ekibimize avantaj sağlayan, enerji takviyeleri veya yüze ciddi hasar veren saldırılar gibi çeşitli işlevleri kullanmamıza da izin veriyorlar. Başlangıçta ortaya çıkan beceriler gibi zorlu savaşları kolayca geçmemizi sağlayan şeylerden bahsediyoruz, her saldırı ölümcül bir darbeye neden olur ve bunu hafife almak mümkün olmayabilir...


  Savaşlar da çok ilginç bir halde animasyon sağlıyor. Bir çok savaş türü var ve zorluk dengeli bir şekilde optimizasyonmış. Ahır toplantılarında ilerleyemiyoruz. Daha sonra partiye katılabilecek karakter yükseltmelerinden ve iblislerden bahsedeceğiz ancak oyunun zorluğu konusunda sizi uyarmalıyız. Başlangıçta 3 zorluk seçeneği vardır, en zoru başlangıçta açmaktır ve gelecekte değişmeyecektir, bu nedenle acemilerin oynaması biraz zor olacak. Sıradan ve normal zorluk seviyeleri iyi ayarlanmış. Normal seviyelerden daha kolay olması gereken Casual bile, güçlü düşmanlara karşı dikkatli bir şekilde oynamanızı gerektiren bir seviyedir.

Ekibiniz zayıfsa veya rolünüz yeterince olgun değilse boss savaşını kaybedebilirsiniz. Safe olarak adlandırılan zorluk seviyesi ücretsiz bir DLC paketi olarak sunulmaktadır ve oldukça basittir. Genellikle 15'i yenen iblis bir kerede 700'ü vurur. Bir anda çok güçlü oluyorlar. Düşman diz çöker ve tövbe eder (neyse ki bir mucize için, çaresiz düşmanlar özür dileyip geri çekilmeye çalışabilir) ve ortadaki ıslık çalan patron videosu savaş sırasında neredeyse bir kediye dönüşüyor. Oyundaki tek amacınız hikayeyi takip etmekse bu iyi bir zorluk seçimi olmuş, eğer savaştan biraz zevk almak istiyorsanız en azından boş zamanları tercih edin.

Son olarak serbest dolaşım konusuna değinelim ve parti sisteminden bahsedelim. Oyunda genellikle yeraltında seyahat ediyoruz, yan görevler yapıyoruz ve bölgeyi keşfediyoruz. Buralarda yapılacak çok şey var ama bu alanlar bazen size çok büyük ve çok uzun gelebilir. Bazen yine de bilemek zorunda kalıyoruz. Burada çok zaman geçiriyoruz ve bir süre sonra bu duyguyu pekiştirecek pek bir değişiklik yok.
Savaşın zorluğu tahmin edilebilir. Sıradan zorluk seviyesinde bile sürpriz bir son görebileceğinizi söyledik. Takımı nasıl güçlendirebileceğimizi görmenin zamanı da artık geldi. Bu oyunda sıradan JRPG oyunlarında alıştığımız parti üyeleri olmadan kendi takımımızı kuruyoruz. Bazen kibarca bize katılırlar, bazen biz yaratırız, bazen de sahip oldukları her şeyi alıp kaçarlar.


  Oyunda karşılaştığımız iblislerin çoğunu partimize getirebiliyoruz. Bir süre birbirimizle kavga ettikten sonra, sağlığı belli bir dereceye kadar düşmüş iblislerle konuşarak onları bize katılmaya ikna etmeye çalışıyoruz. Bazen bize belirli sorular soruyorlar, bazen onlardan daha güçlü olduğumuzu kanıtlamamızı istiyorlar ya da hayatımıza katılmak istiyorlar. Burada doğru cevabı verirsek ve gereksinimlerini karşılarsak bize katılmayı kabul edecekler ve artık bizim partimiz olacaklar.

Bana göre, şeytanla anlaşmamız oyunun en ilginç kısmı diyebiliriz. Burada çok farklı şeylerle karşılaştık. Öncelikle şeytanın karakterini anlamalı ve ona göre cevap seçmeliyiz. Örneğin bir iblis size neden uzun saçlarınız olduğunu sorduğunda, kötü bir şaka ile cevap veriyorsunuz (size bu komik gelebilir ama) ve ardından “Breaahhhhh!” diyorsunuz: Çevreden uzak durabiliyor. Farklı iblisleri takip ederseniz, sevebilir ve size katılmaya karar verebilir. Her taktik her iblis için uygun değildir. Örneğin takip ettiğiniz diğer iblis sessizce ama panik içinde kaçışıyor. Bazen bazı şeytanlar, gerekli yüksek beceri puanlarının sonuçları etkileyeceği bilek güreşi yapmamızı veya koşu yarışmalarına katılmamızı ister.

Diyalog her zaman kahramanımız ve iblis arasında geçmiyor tabii ki. Ekibimde deniz kızları olduğunda, Kelpie ile konuşmaya çalıştığımızda deniz kızları öne çıkıyor ve ikisi arasındaki benzerlikler hakkında uzun bir sohbet başlatıyor. İkisi o kadar iyi anlaşıyor olmalı ki Kelpie de bize katılmaya karar veriyor. Sol üst köşeden kontrol edebildiğimiz ay döngüsü de iblisi bayağı bir etkiliyor. Dolunayda konuştuğumuzda bazı insanlar daha mutlu oluyor ve hiçbir şey sormadan ekibe katılıyorlar. Bazen bir konuşma sonucunda bir eşya verir ve sonunda görüşme sonlanıyor.


Yalnızca yabancı şeytanlarla güçlü bir siyasi parti kurmak zordur ve yeni şeytanlar yaratma endüstrisine girmek gerekir. Ekibimize katılan iblisleri birleştirerek yeni veya daha güçlü iblisler elde edilebilir. Üstelik iki iblisin yeteneklerini aktarabildiğimiz için, zayıf güç kullanabilen kompozitler bile ortaya çıkacak. Tabii ki -5 saldırı gerektiren yeteneği edinmenin ve kullanmanın ne kadar güçlü olduğu tartışılır. İlerledikçe karşılaştığımız boss'lar veya özel iblisler de "Special Fusion" bölümünün altında oluşturulabiliyor. Bunlar, hikayede belirli bir miktar ilerleme ve yan görevlerin tamamlanmasını gerektirebilir, ancak özel saldırı animasyonları bile yapmaya değer.

Demon Fusion'ın Shadow World'den ziyaret edebileceğimiz kısmı çok detaylı. Sahip olduğumuz iblislere ek olarak, kaydettiğimiz iblisleri çıkarma ve birleştirme fırsatımız da var ve bu belirli bir miktar paraya mal olacak. Ayrıca yaratmak istediğimiz iblisleri seçebilir ve hangi kombinasyonları elde edebileceğimizi görebiliriz. Oyunda özellikle yüksek zorluk seviyelerinde başarılı olabilmek için bu kısımlara dikkat etmek önemlidir. Üstelik "Demon Fusion"ın animasyonu izlemesi o kadar güzel ki, izlemek için zaman zaman bir iblisi feda etmeniz gerekiyor.

Ayrıca kahramanımız Nahobino'nun gelişimine de dikkat etmemiz gerekiyor. Savaşta yükseltebiliriz, ancak Nahobino kendi başına yeni yetenekler öğrenmeyecek, onları elde etmek için bulduğumuz iblis özlerini kullanacağız. World of Shadows denilen (kaydetme noktasından erişebildiğimiz) alana girerek ve diğer iblislerin özlerini kullanarak kendimizi veya diğer iblisleri iyileştirebiliriz. Başlangıçta sadece yeteneklerini anlayabiliyoruz, sonraki seviyelere geldiğimizde güçlü ve zayıf yönlerini alıp benzersiz hareketlerini kullanma gibi seçenekler açılıyor. Ayrıca her yükseltmeden
kazanılan puanları ve çevreden düşen itemleri de skill puanlarımızı arttırmak için kullanmamız gerekiyor.

Oyun genellikle çok akıcı ama bazı bölümlerde sizi biraz rahatsız edebilecek performans sorunları bulunuyor. Bir önceki oyunda, birbirine bağlı küçük alanlardan oluşan haritanın yerini daha geniş bir alan navigasyon sistemi aldığından bahsetmiştik. Bu sayede yükleme ekranına girmeden ve herhangi bir müdahale olmadan bölgeler arasında gezinebiliyoruz ancak bazı bölgelerde sistem bu yüklemeyi kaldıramıyor gibi görünüyor. Elde taşınır cihazlarla oynarken ve yerleştirme yaparken önemli bir fps düşüşü de göze çarpıyor. Oyun, normal alanlarda ve savaşlarda 30 fps vermeyi başarıyor ancak büyüler peş peşe patladığında veya belirli alanlara girdiğinde bazı sorunlar olacaktır.


  Büyük ekranda oynadığınızda bile, özellikle birinci ve ikinci semtlerdeki "Peri Köyü" yakınında bu sorunla karşılaşmanız an meselesi. Oyuna engel olmaz ama bu olayı bilmek sizler için güzel olacaktır. Ek olarak, bazen kaplamanın gecikmeli yüklenmesi gibi kısa vadeli sorunlar ortaya çıkar. Oyun Nintendo Switch'e özel bir oyun olacaksa daha çok şikayet edebilirsiniz ama bir süre sonra başka platformlara girme ihtimalinden de söz ettik, bu yüzden kabul edilebilir sayılabilir.

Oyun ses ve müzik açısından çok iyi. Ayrıca İngilizce seslendirmeli oyunlara ücretsiz DLC paketleriyle Japonca seslendirmeler de ekleyebiliyoruz. Bugünlerde sessiz kahramandan biraz fazla etkileniyorsunuz, onun dışında diğer karakterlerden çok memnun kalacaksınız.
Müzik, daha önce Shin Megami Tensei IV'te çalışmış olan Ryota Kozuka ve Toshiki Konishi tarafından bestelenmiştir. Güzel müziğin yanı sıra oyunlarda da çok iyi kullanılıyorlar. Örneğin savaşa girdiğimizde direkt aksiyon müziği başlamaz, ilk ne yapacağımızı seçerken gergin bir tonla başlıyoruz. Rakiplerimizle tüm hızıyla devam eden bir savaşta konuşmaya başlarsak, konser yine değişir. Aynı şey haritalar için de geçerlidir. Bölümün başında duyduğumuz müzik, harita üzerinde ilerledikçe dinamik olarak değişiyor.

Shin Megami Tensei V, Persona'nın sosyal yapısından sıkılan ve orijinal SMT oyununu özleyen oyuncuları memnun edecek bir oyundur. Aksiyonu, seyirciyi mutlu edecek kadar zengin (şaşırtıcı bir şekilde, JRPG oyunlarında bu tür şikayetleri sık sık duyuyorum), bu türe "Persona 5"ten başladılar ve "çok konuştuk, harekete geçemiyoruz" diye şikayet de bulunuyorlar. Özellikle sıra tabanlı dövüş sisteminden tiksinmeyen herkesin bu oyundan keyif alabileceğini varsayıyoruz. İncelemeyi uzatmamak için (bir rehber haline getirmektense) burada bazı özellikleri es geçebiliriz ama oyunda yapabileceğiniz birçok şey var. Pokemon'un "Bütün şeytanları toplayacağım" mantığına girerek bile oyuna uzun bir süre verebilirsiniz.

​​​
Ekibimize katılmak için birçok farklı iblis toplayabiliriz.“Öz” ve “mucize” sistemlerinin sağladığı özgürlük, iblisleri ve karakterlerimizi kendi tercihlerimize göre özelleştirmemizi sağlar ve her birine hitap edecek farklı zorluk seviyeleri vardır. Oyuncu’yu Oyun, güvenli olmayan zorluk konusunda daha fazla eğitimi teşvik ediyor ve ayrıca iblisleri hızlı bir şekilde geliştirebileceğimiz öğelerle destekliyor. Antrenman hiçbir şey, özellikle taşınabilir oyunlar, çünkü oynamak için dışarı çıktığınızda birkaç dövüş yapabilir, bazı basit yan görevleri yapabilirsiniz ve geceleri ekran önünde oynamak daha rahattır. 

Shin Megami Tensei V, şeytan ve melek arasındaki savaşı kendi kararınıza göre yönetebileceğiniz ve yol boyunca etkileyici sahnelerle karşılaşacağınız bir oyundur. Daha güçlü iblisler edinin ve belirli bir noktaya gelin "Tüm iblisleri toplamalıyım". Savaşı onaylamak ve tamamen görmezden gelmek de mümkündür. Ayrıca şeytanla yapılan bazı konuşmalar çok güzel oluyor, sohbete başlamak için "bu sefer nasıl bir konuşma yapılacak" demeniz yeterli. Yeraltı dünyasının daha barışçıl sakinleriyle konuşmak ve yardım etmek, ara sıra iki görev arasında seçim yapmak ve diğerine karşı çıkmak gibi durumlar da vardır. Başlangıçta yeterince güçlü olan mimarlar ve isteğe bağlı düşmanlar gibi şeyleri toplayarak, oyunun ortalama oynama süresini 40 saatten 80 saate 100 saate (daha yüksek seviyelerde) yükseltebilirsiniz.

Shin Megami Tensei V, 60 dolarlık fiyat etiketinin hakkını iyi bir şekilde veriyor. Hem eski hayranları hem de seriye yeni giriş yapacak oyuncuları kucaklayan keyifli, tekrar oynanabilirliği yüksek bir JRPG oyunu ile karşı karşıyayız. Bazı performans problemleri, zaman zaman kendini tekrar edebilen bölümler, fazla ayrıntılı olmayan hikayesi ve zorluk çizgisinin aniden yükselmesi yüzünden grind gerektirmesi gibi can sıkıcı yanları olabilir ama yılın en iyi JRPG oyunlarından birisi. 

Shin Megami Tensei V Sistem Gereksinimleri

 • Minimum Sistem Gereksinimleri:
  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: 8.1
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 or AMD Phenom II X2 545
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTS 450, 1 GB or AMD Radeon HD 5750, 1 GB or Intel HD Graphics 530
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 14 GB kullanılabilir alan
 • Önerilen Sistem Gereksinimleri:
  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: 10
  • İşlemci: Intel Core i3-550 or AMD Phenom II X2 560
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTS 450, 1 GB or AMD Radeon HD 5770, 1 GB
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 14 GB kullanılabilir alan
Türü: Macera
Dil: Türkçe
İndir Shin Megami Tensei V İndir.zip
Benzer Aksiyon Oyunları / Strateji Oyunları / Macera Oyunları
Shin Megami Tensei V İndir Benzeri Oyunlar
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Robot olmadığınızı doğrulayın: *