» » F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch İndir

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch İndir

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch İndir
128 0 0
  F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch, arka planında Dieselpunk dünyası olan Metroid benzeri bir Demon City oyunudur. Mekanik yaratıklar ordusuna karşı hayvanların savaşına katılma imkanı sağlar. Çinli geliştirici TiGames tarafından geliştirilen F.I.S.T. Diğer Galactic Castlevania oyunlarına kıyasla ne kadar iyi olduğunu ve ne gibi yenilikler sunduğunu görelim.   


  Hikâye, Torch City'de yaşayan Layton adında bir tavşanı anlatıyor. Layton, yıllar önce bir şekilde hayatta kalan ve Torch Şehri'ni Robot Ordusuna karşı savunmak için savaşan savaşçılardan biriydi. Savaş başarısız oldu, şehir Lejyon'un eline geçti ve Layton savaştan sonra her şeyden vazgeçti ve makineye karşı direnişe katılmayı reddetti. Şehrin tüylü vatandaşları demir köpeğin yönetimi altında ezildiğinde, Layton'ın yakın arkadaşı Uso adlı bir ayı, direnmeye yardım ettiği için tutuklanır. Herkesin bildiği gibi Urso hapse atılır ve kimse kurtulamaz. Ayı arkadaşını kurtarmaktan “Layton” sorumludur. Layton'ın macerası böyle başlamaktadır. Urso'nun savaşa uygun eski savaş zırhının kolunu giymesi ile birlikte hikaye tam anlamı ile burada başlamaktadır.

 Layton'ın eski takım arkadaşlarıyla görüşürüz ve savaştan sonra seçtikleri yollara tanık oluyoruz. Yardımcı roller ile uğraşmak gerçekten zevk verici. Fare mafyasının üyelerinden yardım alıyoruz, özel bir ustanın yaptığı erişteleri yiyoruz, rakunlardan dövüş eğitimi alıyoruz ve bu arada “Bayan Q” isimli kedinin; dost mu? Düşman mı? olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Oyun dünyası, Dieselpunk teması ile Crazy Animal City film dünyasının başarılı bir birleşimidir. Hikayenin bazı bölümleri sıkıcı ve diyaloglar sıkıcı hale geliyor ama hikayenin kendisi mi yoksa çeviri sürecindeki bir sorun mu tam olarak anlam veremiyoruz.
Oyuna Rayton’ın eski savaş zırhından geliştirilmiş olan bir yumruk ile başlıyoruz. Hafif ve güçlü saldırılara sahip, düşmanı alıp fırlatabilme özelliğine de sahip olan güçlü bir silah desek daha doğru olacaktır. Başlangıçta çok fazla kombo sahibi değiliz, sahip olduğumuz hareketler ise akıcı dövüşler yerine vur - kaç saldırıları yapmamıza yarıyor. Daha sonra silahımıza gelecek güncellemeler ile bir matkap ve kırbaç sahibi oluyoruz. 

Başlangıçta sahip olduğumuz beceriler, tek yumruklu dövüşler ve nispeten sıkıcı vur - kaç saldırıları ile ilerliyoruz, ancak üç silaha da sahip olduğumuzda, savaş farklı değişiyor. İki saldırı arasında silah türü de değişebilir, bir kombinasyonla rakibinizi boğabilir ve kilidini açtığımız özel hareketlerle kalabalık düşmana gizlice girebilirsiniz. Silahları değiştirmek, sorunsuz ve eğlenceli hale getirmek için biraz sabır gerekiyor ama buna da zamanla alışabilirsiniz. Yapacağımız kombodan sonra düşman zayıflayacak ve "yürütme" saldırılarına açık olacak, böylece işlerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabiliriz.


Aslında dövüş sistemini sevebilirsiniz ama bazı yerlerin gereksiz yere zorladığını düşünüyorum. Örneğin şarj edilebilir silahların yaptığı saldırı türü beklediğim gibi değil. Matkap ile yapmak istediğim ikinci atak için can sıkıcı bir durum. Tuşa iki kez basıp basılı tuttuğunuzda karakterin ortada durduğu için saldırmaya ve sopa yemeye devam ediyor. Kalabalık grupların arasına iki kalkanlı düşmanı attıklarında, kalkanı kırmak için tek kaynağı kullanabiliyorduk. Ayrıca, sondaj alanı etkisi saldırısının, kalkanları kalkık olduğu için düşmanı arkadan bile vurmaması can sıkıcıdır. Evet, bu oyunda düşmanları engellemekten gerçekten nefret edebilirsiniz. Ya değerli SP EP yetenekleri kullanılacaktır. Ya da üç kalkanı olan birine yüklü bir yumruk sallayacaksınız...

Mavi SP çubuğumuzun, silah için edindiğimiz bazı yetenekleri kullanması gerekiyor. Düşmanı havaya kaldıran güçlü bir yumruk gibi, mavi SP çubuğunu kullanarak rakibin saldırısına tam hızda saldırmak için bir matkap kullanmayı da unutmayın. Bu çubuk yavaş yavaş kendini yeniliyor, ancak hızlı bir şekilde doldurmak için birkaç ekstra şey de yapılabilir.

Turuncu EP çubuğu, çoğu ekipmanı kullanmamızı sağlıyor. Elektrikli cop, saldırıyı ve en önemlisi havuç suyu olan müteakip roketi püskürtmesiydi diyebiliriz. Oyunda herkes ve her şey güzel ve bazen etrafta bulduğumuz sağlıklı şişeler dışında tek şifa kaynağı "havuç suyu" oluyor. Layton'ın savaş sırasında keyif aldığı havuç suyu diğer ekipmanlarla aynı barı kullanıyordu ve bu barı doldurmak bu arada hiç de kolay değildi. Şehir merkezinde erişte yemek havuç suyunu daha etkili hale getirebilir. Layton havuç suyu içmekten çok mutlu olduğu için animasyon çok uzun sürmektedir, Layton’un havuç suyunu çubuk yemesi için saklanması gerekiyor.


   Oyunda blok ya da savuşturma stili olmadığını belirtelim. Çok fazla kullanamıyoruz çünkü çubuk değerli havuç suyunu alıyor ve ayrıca EP'ye ihtiyaç duyuyordu. Sırtımızdaki koca yumruk bir tekmeyi bile durduramaması da ilginç gelmişti. Sahip olduğumuz "sprint" yeteneği tek kaçış şansımızdır ve evrim öncesi çok faydalı olduğunu söylemek güçtür. Düşman ateş falan açtıysa, bir sprint ile ondan kurtulma şansı yok, yüzümüzde patlaması bir an meselesi diyebiliriz. "Savunma yok, içeri gireriz" taktiklerinden kaçınmanın en etkili yolu budur.

Bire bir dövüşte düşmanlarla başa çıkmak o kadar zor değil, ancak üç ila beş farklı insan türü birlikte saldırdığında, becerilerinizi test edeceklerdir. Herkes aynı anda saldırıyor. Kurşunlardan kaçarken kafamıza iki balta iniyor. O anda son darbe olduğunu düşündüğümüz ninja kurbağa gökten düşüyor ve kılıcını sağa sola savuruyor. Savaşta dikkatsizlik affedilemez bir gerçektir. Patron dövüşü başka bir konudur. Boss savaşını geçmek için bir takım işlemler yapmamız gerekiyor, bunları sürekli tekrarlamamız gerekiyor. Aynı zamanda heyecan için daha fazla düşmanı ortalarına atıyorlar, böylece baştan savaşabilir ve aynı ara sahneleri 20-30 kez daha izleyebilirsiniz. Oyunda çoğu ara sahne başarısız olduğu için sabrınızı orada test edebilirsiniz.

Platform unsurlarıyla da bu oyun insanların ilgisini çekiyor. Torch City macerası boyunca çeşitli bölgelere seyahat edecek ve etkileyici görsel efektlere sahip mekanlarda koleksiyonluk eşyalar bulmaya çalışacağız. Oyunun başlangıç alanı bile ileride açılacak olan fonksiyonlar aracılığıyla ulaşabileceğimiz bir alana sahip. Girdikten sonra, ana hikâyeden daha zorlu engelleri geçerek enerji artışı elde edebilir, böylece sağlık ve beceri çıtamızı yükseltebiliriz. Botanikçiler tarafından talep edilen silahların ve bitki tohumlarının görünümünü değiştiren posterleri de bulmak mümkün. Bu yerlere ulaşmak için rüzgâr yaratmak için matkap kullanmak veya kendimizi çekmek için kamçı kullanmak gibi bazı eylemler yapmamız gerekiyor.


Bölgeler arası ulaşım için uygun kısayolların yanı sıra ışınlanma noktaları ve metrolar gibi ulaşım araçları da bulunmaktadır. Işınlanma noktası denir, ancak iletim, boru içinde hareket eden bir top tarafından sağlanıyor. Metro da farklı bölgelere ulaşmak için kullanılıyor. Işınlayıcı sayısı beklediğimden az olsa da ama yine de çalışması bizi mutlu ediyor. Ama oyunun sonlarında başa dönmek istediğinizde biraz daha gitmeniz gerekiyor.

Oyunda beni rahatsız eden bazı noktalardan dövüş kısmında bahsetmiştim. Savaşın acımasızlığının bir dezavantaj olduğunu düşünmüyorum ama girmek zorunda olduğumuz savaşta aynı videoyu tekrar tekrar izlemek gerçekten sinir bozucu. İlk önce daha kolay alana gitmediğimiz için düşmanın beni itmesine aldırmıyoruz ama her savaştan önce bağıran düşmanı 10 saniye gözlemlemeliyiz. Daha sonra saldırı anına geçebiliriz. 

Oyunun seviye sistemi de biraz ilginç. Karakterlerimizi eğitmek için bir konsol bulunuyor ve hayatımızı yenilememize yardımcı olacak onarım ve temizleme işlevleri (animasyon eğlencelidir) bulunuyor. Oyun genellikle burada kaydedilir. Ancak platform türü bölümünün kendi kontrol noktaları vardır. Dikenlerle dolu bir alana düştüğünüzde, sizi bir önceki alana geri gönderecek ve mutlu bir şekilde "Oh, en azından tepeyi geçmemiş" diyecektir. Bölümün başına dönersiniz. 


  Oyunun en can sıkıcı kısmı ise karakterin bir süre yumruk atmadan tamamen çaresiz kalması. Tekme bile atamadığımız tavşanlarla ilerlemek için engeller arasında yavaş yavaş ilerleyen platformların eğlencesini beklememiz gerekiyor. Bu platformlar vurduklarında Osmanlı tokatı etkisi yaratacak. Oyunun elimizdekileri elimizden alarak işleri zorlaştıran kısmından hoşlanmayabilirsiniz. Neyse ki su altı kısmı diğer oyunlar kadar can sıkıcı değil.

Savaşta birleşik eylemler gerçekleştirebiliyoruz ve genellikle zorlu platform parçalarının arkasına gizlenmiş veri disklerini veya bunların kilidini açmak için boss savaşlarını kullanırız. Konsoldan geliştirdiğimizi varsayarsak, savaş sırasında anahtarın ne olduğunu unutmamalıyız. Çünkü cihazın hiçbir parçası bizim eylemlerimizi göstermiyor. Yetenekleri görüyoruz, zaten sahip olduklarımıza bakabiliriz, ancak çeşitli tuş kombinasyonları dahil olmak üzere hiçbir hareket yok. Uzun kombolar yapmayı unutursak bir önceki konsola geri döneriz (genelde çok uzakta bulunur.) ve geliştirme kısmına geçer ve geliştirdiğimiz mekanizmanın açıklamasını okuruz.

Ti Games'in ilk oyunu F.I.S.T., Unreal 4 motoruyla yapılmıştı ve görsel olarak oldukça başarılıydı. Detaylı arka planda iyi tasarlanmış ve hazırlanmış karakterler görüyoruz. Hemen hemen tüm animasyonlar harika ve Dieselpunk teması çevre ile mükemmel bir şekilde bütünleşmiş. Bu oyun görsel olarak kesinlikle başarılı.


Bir oyun satın aldığınızda Playstation 4 ve Playstation 5 sürümleri bir arada karşımıza çıkıyor. Playstation 4 Pro sürümü, dinamik 4K çözünürlükte 60 FPS'yi desteklerken, normal sürüm 1080p çözünürlükte 30 FPS'yi destekler. İncelenmekte olan Playstation 5 sürümü, 60 FPS'lik doğal 4K çözünürlükle sorunsuz bir deneyim sunuyor. Kıyaslama şansım olmadı ama iki konsol arasındaki boyut farkı neredeyse 12 GB olduğu için Playstation 5 sürümünün oldukça farklı bir görsel deneyim sunacağını tahmin ediyorum.

Oyun müziği, hepsi güzel repertuarlar olan Cai Shengbo tarafından bestelenmiştir. Bir yerde uzun süre kalırsanız, tekrarlayan konserler sıkıcı gelebilir, ancak çok fazla sorunum olduğundan değil.

Dış sese gelince, kahramanımızın İngilizce dış seslendirmesi hoş geliyor, karakterin ruhunu yansıtmayı başarıyor. Destekleyici rol uygun değil, ancak genel olarak oyunun atmosferini bozmuyor. Zaman zaman bir miktar donukluk olacaktır, bunun çeviriden kaynaklandığını düşünebiliriz ama genel olarak başarılı bir iş tamamlanmış halde. Çok fazla Çince dublaja dayanamıyorsunuz, anlamadığım bir dilde oyun oynamanın eğlenceli olduğunu da bu yüzden düşünmüyoruz. İlerleyen zamanlarda oyuna çeşitli yerelleştirmelerin ekleneceği söyleniyor ancak Türkçe bu dillerde olmadığı için ilgilendiğimiz bir bilgi yok.


Oyun müziği, hepsi güzel repertuarlar olan Cai Shengbo tarafından bestelenmiştir. Bir yerde uzun süre kalırsanız, tekrar eden konserler sıkıcı olur ama bu sizin için çok da sorun teşkil edeceğini sanmıyoruz.

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch, Sony'nin Asya'daki bağımsız geliştiricileri desteklemek ve oyunlarını küresel olarak piyasaya sürmek için hazırlanan China Hero Project hareketinin bir parçasıdır. Metroid benzeri Devil's City türünün tüm özelliklerini başarılı bir şekilde sunan oyun, kendine has dünyası ve karakterleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Üstelik kan ve cinsel istek içermediği için genç kullanıcıların bile rahatlıkla oynayabileceği bir oyundur.

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch, Çin kültürüne ve klasik video oyunlarına, anime ve filmlere birçok referans içeren keyifli bir dünya ile başarılı bir Metroid benzeri Castlevania oyunu haline geldi. Bu tarz oyunlara ilgi duyan oyunculara tavsiye edebileceğim bir oyundur. Dövüş sistemi, vurduğunuz her yumruğu hissetmenizi sağlıyor. Cihazınızı, orijinal dünyasını ve güzel hikayesini anlamaya çalışın. Oyunda bahsettiğimiz sorunların çoğu oyuncu geri bildirimleri ve küçük güncellemeler ile çözülebilir durumda. Yapımcı Ti Games bunları dikkate alırsa daha iyi bir oyuna sahip oluruz kanaatine varmaktayız.


  F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch şu anda yalnızca Playstation konsollarında mevcuttur. Oyunu PSN mağazasından 285 TL'ye satın alabilir, ardından Playstation 4 ve Playstation 5 konsollarında oynayabilirsiniz. Ayrıca kısa süre içerisinde PS Plus sahipleri %10 indirimle 256 TL'den alışveriş yapma imkanına sahip oluyor. Oyunun PC versiyonu ilerleyen zamanlarda Steam üzerinden satışa sunulacak ancak henüz bir tarih belirtilmedi.

Şimdilik bu türün hayranları için oldukça iyi ancak görsel efektlerinden etkilenip oyunu satın alan sıradan oyuncular oyuna uzun süre dayanamayabilir.  Türü: Macera
Dil: Türkçe
İndir F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch İndir.zip
Benzer Macera Oyunları
F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch İndir Benzeri Oyunlar
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Robot olmadığınızı doğrulayın: *